Inicjatywa STEP to program finansowy, który oferuje bezzwrotne dotacje wpierające rozwój i produkcję kluczowych technologii.
Inicjatywa STEP skierowana jest dla mikro, małych i średnich oraz dużych przedsiębiorstw z całej Polski, które koncentrują się na inwestycjach wpisujących się w sektory kluczowe lub dotyczące ich łańcucha wartości:
biotechnologia, w tym produkty lecznicze znajdujące się w unijnym wykazie produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu i ich składników;
technologie cyfrowe, w tym technologie przyczyniające się do realizacji celów i założeń programu polityki "Droga ku cyfrowej dekadzie" do 2030 r., projektów wielokrajowych zdefiniowanych w art. 2 pkt 2 decyzji (UE) 2022/2481 i innowacji w ramach głębokich technologii;
czyste i zasobooszczędne technologie, w tym technologie neutralne emisyjnie zdefiniowane w akcie w sprawie przemysłu neutralnego emisyjnie.
Co obejmuje dofinansowanie
Wsparcie finansowe będzie przyznawane na:
opracowanie/rozwój innowacyjnej i nowoczesnej w skali europejskiej technologii lub produktu (projekty badawczo-rozwojowe składane do NCBR)
opracowanie/rozwój innowacyjnej co najmniej w skali przedsiębiorstwa technologii lub produktu, które przyczynią się do ograniczania lub zwalczania strategicznej zależności UE (projekty badawczo-rozwojowe składane do NCBR)
wdrożenie innowacyjnej i nowoczesnej w skali europejskiej technologii lub produktu (projekty inwestycyjne składane do PARP)
rozszerzenie działalności produkcyjnej – rozpoczęcie lub zwiększenie skali produkcji w ramach produkcji produktów/komponentów istotnych dla uniezależnienia się Europy od zagranicznych dostaw (projekty inwestycyjne składane do PARP)
Wysokość i sposób finansowania
Intensywność wsparcia w przypadku projektów B+R wyniesie do 80% kosztów netto badań przemysłowych oraz do 60% kosztów netto prac rozwojowych – w zależności od statusu firmy.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu B+R: 7 mln PLN (MŚP) / 10 mln PLN (duże) natomiast maksymalna kwota dofinansowania projektu B+R: 140 mln PLN.
Intensywność wsparcia w przypadku projektów inwestycyjnych wyniesie do 70% kosztów netto inwestycji – w zależności od lokalizacji inwestycji i statusu firmy.
Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu inwestycyjnego: 10 mln PLN natomiast maksymalna kwota dofinansowania projektu inwestycyjnego: 150 mln PLN.
Nabór wniosków - kiedy?
BIOTECHNOLOGIA
B+R | ścieżka innowacyjność: 22 lipca – 5 września 2025 r.
B+R | ścieżka strategiczna niezależność: 15 lipca – 29 sierpnia 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka innowacyjność: 22 lipca – 9 września 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka strategiczna niezależność: 22 lipca – 9 września 2025 r.
TECHNOLOGIE CYFROWE
B+R | ścieżka innowacyjność: 15 września – 29 października 2025 r.
B+R | ścieżka strategiczna niezależność: 8 września – 22 października 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka innowacyjność: 31 lipca – 2 października 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka strategiczna niezależność: 31 lipca – 2 października 2025 r.
CZYSTE I ZASOBOOSZCZĘDNE TECHNOLOGIE
B+R | ścieżka innowacyjność: 6 października – 14 listopada 2025 r.
B+R | ścieżka strategiczna niezależność: 29 września – 12 listopada 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka innowacyjność: 16 września – 21 października 2025 r.
INWESTYCJA | ścieżka strategiczna niezależność: 16 września – 21 października 2025 r.
Kluczowe wymagania
wpisywanie się przedmiotu projektu w zakres tematyczny STEP, tj. ściśle określone technologie kluczowe dla gospodarki UE (przedmiot projektu może dotyczyć technologii kluczowej lub jej łańcucha wartości, np. producenci maszyn, dostawcy komponentów i podzespołów)
prowadzenie aktywnej działalności gospodarczej przez co najmniej 24 miesiące (B+R) lub 36 miesięcy (inwestycyjne)
technologia lub produkt opracowywane bądź wdrażane w ramach projektu muszą cechować się innowacyjnością oraz wysokim poziomem nowoczesności w skali europejskiej i/lub stanowić dobro deficytowe w Unii Europejskiej, które obecnie w całości lub w przeważającej części jest importowane spoza jej granic
przychody z działalności operacyjnej muszą wynosić co najmniej 30% wartości kosztów kwalifikowanych projektu w jednym roku obrotowym w ciągu ostatnich 2 lub 3 lat, w zależności od typu projektu
Argo Navi – pomoc w uzyskaniu dotacji
Misją Argo Navi jest pomoc przedsiębiorstwom w uzyskaniu funduszy z dotacji UE. Argo Navi za cel postawiło sobie rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. To w nich drzemie największy potencjał, który warto wykorzystać, zyskując dotacje dla przedsiębiorstw.