Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii - Rozwój OZE (FENX 2.2)

Lokalizacja: Cała Polska
Dla kogo: Administracja publiczna, Duże przedsiębiorstwo, Jednostki samorządu terytorialnego, Przedsiębiorstwo MŚP

Konkurs realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027. Konkurs dotyczy następujących rodzajów inwestycji: budowy, przebudowy, modernizacji i rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej oraz budowy lub rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
Konkurs realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

Konkurs dotyczy następujących inwestycji:

  1. Budowy, przebudowy, modernizacji i rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej.
  2. Budowy lub rozbudowy odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.

Nabór będzie prowadzony od 15 grudnia 2023 r. i potrwa do 15 lutego 2024 r.

Dla kogo?

Beneficjentami wsparcia mogą być przedsiębiorcy, administracja publiczna oraz jednostki samorządów terytorialnych.
Wśród przedsiębiorstw beneficjentami mogą być podmioty z sektora MŚP oraz Duże przedsiębiorstwa.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Planowane wsparcie skierowane będzie na realizację projektów w zakresie budowy lub przebudowy instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz wytwarzania paliw alternatywnych z OZE (w szczególności biometanu i zielonego wodoru) wraz z:

  • magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz
  • infrastrukturą umożliwiającą przyłączenie do sieci dystrybucyjnej albo przesyłowej elektroenergetycznej lub gazowej.

Wsparciem w zakresie instalacji odnawialnych źródeł energii do wytwarzania biometanu objęta będzie budowa i rozbudowa instalacji do wytwarzania biometanu (w tym instalacji wytwarzania biogazu na potrzeby wytwarzania biometanu), wraz z infrastrukturą niezbędną do wprowadzania biometanu do sieci gazowych (dystrybucyjnych lub przesyłowych).

W przypadku projektów wykorzystujących biogaz w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 2 MW lub stałe paliwa z biomasy w instalacjach o całkowitej nominalnej mocy cieplnej powyżej 20 MW, jako źródło wytwarzania energii odnawialnej elektrycznej niezbędne będzie spełnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

W zakresie projektów dotyczących wytwarzania ciepła z OZE, wsparcie obejmować będzie także różne typy pomp ciepła wykorzystywanych w ciepłownictwie i ogrzewnictwie.

Wspierane będą także inwestycje w zakresie produkcji wodoru z OZE oraz projekty w zakresie produkcji energii elektrycznej i/lub ciepła z wodoru z OZE.

W ramach programu krajowego przewidziane jest wsparcie większych instalacji, tj. instalacji o mocy:

  1. energia elektryczna:
    1. wiatr: pow. 5 MWe,
    2. biomasa: pow. 5MWe,
    3. biogaz: pow. 0,5 MWe,
    4. woda: pow. 5 MWe,
    5. promieniowanie słoneczne: pow. 0,5 MWe.
  2. energia cieplna:
    1. biomasa: pow. 5 MWth,
    2. promieniowanie słoneczne: pow. 0,5 MWth,
    3. geotermia (w tym pompy ciepła): pow. 0,5 MWth,
    4. biogaz: pow. 0,5 MWth.

Magazyny energii lub ciepła działające na potrzeby danego źródła, mogą stanowić element projektu zwiększającego produkcję energii z OZE (preferowana forma ) bądź stanowić oddzielną inwestycje.

Ile można zyskać?

Budżet konkursu wynosi 300 mln zł.
Maksymalny poziom dofinansowania UE w projekcie wynosi 79,71%.
Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna (FENX 1.1)

Lokalizacja: Cała Polska
Dla kogo: Duże przedsiębiorstwo, Przedsiębiorstwa MŚP

Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach - Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko to dotacja skierowana do dużych i średnich przedsiębiorstw na takie przedsięwzięcia jak modernizacja energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych czy zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie. Zakres działań musi wynikać z audytu energetycznego. Nabór startuje w grudniu 2023 roku!

Dla kogo?

Dotacja przeznaczona jest dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Wsparcie w ramach dotacji Poprawa efektywności energetycznej wraz instalacją OZE w dużych i średnich przedsiębiorstwach – Efektywność energetyczna 1.1 z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko, skierowane będzie na modernizację energetyczną budynków zakładowych, podniesienie efektywności energetycznej procesów wytwórczych, zwiększenie efektywności energetycznej systemów obiegu mediów w zakładzie (np. systemu zimnej lub gorącej wody, systemu sprężonego powietrza lub systemu wentylacji), ciągów transportowych i zwiększanie efektywności energetycznej systemów pomocniczych, w tym np. kotłowni, układów odzysku ciepła z procesów przemysłowych lub oświetlenia oraz instalację urządzeń OZE, a także instalację urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru.

W zakresie poprawy efektywności energetycznej budynków, minimalny próg wymaganych oszczędności energii pierwotnej, uwzględniający zakres projektu wynosi 30%.

Wymagane jest posiadanie audytu energetycznego, którego wyniki będą uzasadniać zakres działań w odniesieniu do budynków, urządzeń technicznych lub instalacji i procesów technologicznych.

W przypadku projektów kompleksowych wspierane mogą być także elementy niewynikające z audytów energetycznych, jeżeli realizują szersze cele Europejskiego Zielonego Ładu, w tym strategii na rzecz Fali renowacji. Wsparcie dla elementów, które wykraczać będą poza audyt energetyczny będzie możliwe w wysokości max. 15% kosztów kwalifikowalnych projektu.

Ile można zyskać?

Budżet naboru: 188 000 000 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania: 85%
Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!

Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3)

Lokalizacja: Cała Polska
Dla kogo: Duże przedsiębiorstwo, Przedsiębiorstwa MŚP

Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą - Infrastruktura energetyczna (FENX 2.3) to dotacja na rozwój inteligentnych systemów gazowych. Wsparcie obejmuje inwestycje związane z budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją sieci dystrybucyjnych gazu.

Dla kogo?

Dotacja przeznaczona jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP i dużych przedsiębiorstw (operatorzy systemów dystrybucyjnych).

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Typ projektu: Budowa, rozbudowa i modernizacja inteligentnych sieci gazowych dystrybucyjnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą
Dotacja ma na celu rozwój inteligentnych systemów gazowych. Wspierane będą inwestycje związane z: budową, rozbudową, przebudową, zmianą przeznaczenia, przekształceniem lub modernizacją sieci dystrybucyjnych gazu. Inwestycje te będą technicznie przyszłościowe („future-proof”), tzn. uwzględniające przygotowanie sieci do wprowadzenia do systemu gazów odnawialnych i niskoemisyjnych, takich jak np. wodór, biometan czy gaz syntezowy.

Wspierane projekty powinny zostać wybrane do 31.12.2025 r., umożliwiać zastąpienie instalacji zasilanych stałymi paliwami kopalnymi i nie mogą być fazowane w następnym okresie perspektywy finansowej.

Ile można zyskać?

Budżet naboru: 300 000 000 PLN
Maksymalny poziom dofinansowania: 79.71%
Uproszczone metody rozliczania: do 7% stawka ryczałtowa na koszty pośrednie (podstawa wyliczenia – koszty bezpośrednie).

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!

Program Energia Plus

Lokalizacja: Cała Polska
Dla kogo: Duże przedsiębiorstwo, Przedsiębiorstwa MŚP

Celem projektu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko i poprawa jego jakości. Finansować będzie można szeroki zakres przedsięwzięć, w tym min. wdrażanie wskazań wynikających z audytu energetycznego, niskoodpadowe technologie produkcji czy inwestycje w jednostki wytwórcze, w których do produkcji energii wykorzystuje się energię odnawialną.
Opis działania

Celem projektu Program Energia Plus jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko i poprawa jego jakości. Skierowany jest on do przedsiębiorców.

W ramach programu wspierane będą następujące typy projektów:

  • redukcja zużycia surowców pierwotnych – dofinansować będzie można m.in. technologie bezodpadowe oraz niskoodpadowe technologie produkcji, technologie produkcji materiałów z wykorzystaniem ubocznych produktów spalania, instalacje odzyskiwania z procesów produkcyjnych metali nieżelaznych, olejów i paliw, technologie służące do wytwarzania paliw alternatywnych;
  • ograniczenie lub uniknięcie szkodliwych emisji do atmosfery – dofinansować będzie można inwestycje ukierunkowane na obniżenie wielkości emisji ze źródeł spalania, a także modernizację lub wymianę elektrofiltrów, układów i instalacji odpylania;
    inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej – w ramach tego typu projektu przewidziano finansowanie zmian technologicznych w istniejących obiektach, instalacjach i urządzeniach technicznych, które zostały wskazane w przeprowadzonym uprzednio audycie energetycznym;
  • budowa lub przebudowa jednostek wytwórczych wraz z podłączeniem ich do sieci dystrybucyjnej/ przesyłowej – w tym typie projektu przedsiębiorcy będą mogli dofinansować inwestycje w jednostki wytwórcze, w których do produkcji energii wykorzystuje się ciepło odpadowe, energię ze źródeł odnawialnych, paliwa niskoemisyjne gazowe, gaz syntetyczny lub wodór, ciepło pochodzące z kogeneracji;
  • modernizacja/ rozbudowa sieci ciepłowniczych – finansowaniu będą podlegać np. budowa nowych odcinków sieci ciepłowniczej, podłączenia budynków do sieci ciepłowniczej, ograniczenie strat na przesyle i dystrybucji w wyniku przebudowy i modernizacji istniejących systemów ciepłowniczych;

Wsparcie w ramach Energia Plus

Wsparcie uzyskać można w formie pożyczki, do 85% kosztów kwalifikowanych. Można ubiegać się o pożyczkę na maksymalnie 15 lat na warunkach preferencyjnych (WIBOR 3M + 50 pm, nie mniej niż 1,5% w skali roku) lub rynkowych.

Wartość pożyczki:

  • od 0,5 do 500 mln PLN

Przewidziana jest możliwość uzyskania premii w przypadku skutecznej realizacji przedsięwzięcia i osiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego. Polega ona na zmniejszeniu kapitału do spłaty, w wysokości maksymalnie 10% pożyczki, jednak wartość ta nie może przekroczyć 1 mln PLN.

Koszty kwalifikowalne w ramach Energia plus

Do kosztów kwalifikowalnych można zaliczyć koszty:

  • robót budowlanych,
  • środków trwałych, sprzętu i wyposażenia, wartości niematerialnych i prawnych,
  • kosztów związanych z przygotowaniem przedsięwzięcia (max 10% kosztów kwalifikowanych),
  • kosztów nadzoru inwestorskiego i autorskiego.

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!

GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM W MŚP (POLSKA WSCHODNIA - FEPW 1.3)

Lokalizacja: Polska Wschodnia - Dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) z makroregionu Polski Wschodniej tj. województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (z wyłączeniem m. st. Warszawa oraz powiatów: grodziski, legionowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, warszawski zachodni i wołomiński)
Dla kogo: Przedsiębiorstwa MŚP

Działanie Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP (FEPW 1.3) przewiduje wsparcie inwestycyjne i doradcze w obszarze transformacji modeli biznesowych przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. W komponencie doradczym Etap I Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji będzie można dofinansować koszt usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji.

Cel działania

Wsparcie ukierunkowane jest na inwestycje i doradztwo w obszarze wdrożenia w przedsiębiorstwie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kto może pozyskać dotację?

O wsparcie mogą się ubiegać wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z regionu Polski Wschodniej tj. województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego oraz części województwa mazowieckiego, oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów.

Zakres wsparcia FEPW 1.3

Wsparcie w ramach konkursu GOZ jest dwuetapowe i składa się z etapu opracowania modelu biznesowego GOZ oraz etapu późniejszego wdrożenia go w przedsiębiorstwie.

ETAP I – Opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji

Elementy danego etapu to w szczególności audyt przedsiębiorstwa i doradztwo, które mają na celu ustalenie możliwych kierunków zielonej transformacji. Jednym z elementów jest także ustalenie potencjalnych możliwości współpracy z innymi firmami w zakresie GOZ.

Zatem etap I obejmuje:

  • tworzenie i udział w łańcuchach dostaw;
  • wydłużanie życia produktu;
  • ekoprojektowanie;
  • przekształcenia produktu w usługę lub usługi;
  • tworzenie platform współdzielenia;
  • symbiozę przemysłową;
  • odzysk i ponowne wykorzystanie szeroko rozumianych odpadów.

Co można dofinansować?

Kosztem kwalifikowanym projektu w etapie I Działania jest koszt usług doradczych świadczonych przez doradców zewnętrznych, niezbędnych do opracowania modelu biznesowego GOZ-transformacji zgodnego z wzorem stanowiącym załącznik Zał. nr 4 wzór modelu biznesowego GOZ- transformacji. Ile można zyskać?

Forma dofinansowania: dotacja bezzwrotna

Maksymalna wartość dofinansowania dla Etapu I: 82 781 zł
Rozliczenie w formie kwoty ryczałtowej

  • Dofinansowanie udzielane jest w formie kwoty ryczałtowej rozliczanej wskaźnikiem o nazwie: Liczba opracowanych modeli biznesowych GOZ-transformacji.
  • Do rozliczenia kwoty ryczałtowej wymagane jest przedłożenie przez Beneficjenta modelu biznesowego GOZ-transformacji, spełniającego wymagania opisane we Wzorze modelu biznesowego GOZ-transformacji oraz potwierdzonego pozytywną oceną eksperta zewnętrznego.

Maksymalna intensywność dofinansowania: 100% (pomoc de minimis)

Daty naboru

W ramach komponentu I działania 1.3 Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP zaplanowano 2 nabory:
Pierwszy nabór startuje 10 października 2023 r. i potrwa do 19 grudnia 2023 r. z budżetem 10 mln zł.
Drugi nabór zaplanowano od 4 kwietnia 2024 r. do 3 kwietnia 2025 r. z budżetem 10 mln zł.

ETAP 2: wdrożenie modelu biznesowego GOZ-transformacji, w tym działania inwestycyjne takie jak np. zakup bardziej przyjaznych dla środowiska maszyn, zakup lub zaprojektowanie i wdrożenie nowych technologii, zaprojektowanie i przeprowadzenie niezbędnych prac dostosowawczych, OZE

JAKIE SĄ KLUCZOWE WYMAGANIA?

  • realizacja projektu na obszarze makroregionu Polski Wschodniej
  • przeprowadzenie audytu przedsiębiorstwa i opracowanie modelu biznesowego GOZ-transformacji zgodnie z udostępnionym wzorem (koszt kwalifikowalny do 100%) przez wykwalifikowanego i doświadczonego wykonawcę/eksperta (twórca opracowania posiada doświadczenie w przygotowaniu co najmniej 2 dokumentów związanych z GOZ typu studia wykonalności, model biznesowy GOZ oraz co najmniej 2 audytów z zakresu GOZ tematycznie lub branżowo odpowiednich dla profilu działalności Wnioskodawcy)
  • zaplanowanie i przeprowadzenie działań dla co najmniej dwóch z następujących obszarów GOZ: zmniejszenie wykorzystania surowców pierwotnych; zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych, produktów ubocznych i biosurowców; zmniejszenie zużycia surowców krytycznych; redukcja ilości wytwarzanych odpadów; zwiększenie ilości wykorzystania odpadów w procesach produkcyjnych; redukcja ilości zużywanej wody; redukcja ilości wytwarzanych ścieków; redukcja ilości zużywanej energii pierwotnej elektrycznej i/lub cieplnej; zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w strukturze zużycia energii; zmniejszenie wielkości emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych z własnych źródeł; zmniejszenie wielkości emisji pyłów i gazów; zwiększenie trwałości produktów poprzez naprawy lub ponowne użycie (re-use); wprowadzenie nowych przyjaznych dla środowiska materiałów lub rozwiązań pozwalających na ograniczenie zużycia materiałów, energii lub emisji u odbiorców (konsumentów)

JAKA JEST FORMA I WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA?

W Etapie 2 dotyczącym wdrożenia modelu GOZ-transformacji wsparcie udzielane będzie w formie bezzwrotnych dotacji w wysokości do 70%kosztów netto inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania: 3,5 mln PLN.

KIEDY?

Nabór w Etapie 2 zostanie przeprowadzony w 2024 r.

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!

A.2.2.1. Inwestycje we wdrażanie technologii i innowacji środowiskowych, w tym związanych z GOZ

Miejsce realizacji projektu:  Polska

Zasięg terytorialny projektu:  Polska

Dla kogo:     MŚP
O wsparcie mogą ubiegać się mikro, mali i średni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cel finansowania
Ułatwienie transformacji przedsiębiorstw w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) poprzez wsparcie projektów wpisujących się w regulacje unijne (CEAP 2020) i krajowe („Mapa drogowa transformacji w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego”).

Dotacja na ?

Finansowane będą przedsięwzięcia mające na celu wdrożenie w przedsiębiorstwie technologii środowiskowych związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, których efektem będzie lepsza gospodarka materiałowa, zwiększenie efektywności energetycznej oraz transformacja przedsiębiorstwa w kierunku eliminacji odpadów.

W szczególności inwestycje mające na celu:
- zwiększenie efektywności energetycznej,
- redukcję emisji gazów cieplarnianych z procesów produkcyjnych i operacyjnych,
- poprawę zarządzania surowcami i bardziej wydajną gospodarkę materiałową,
- zmianę w kierunku znaczącej redukcji/zerowej ilości odpadów, w tym zmniejszenie ilości odpadów, ponowne wykorzystanie odpadów lub recykling,

Co obejmuje dofinansowanie?

  • działania inwestycyjne, w tym zakup maszyn i urządzeń związanych z wdrożeniem transformacji środowiskowej związanej z gospodarką obiegu zamkniętego i/lub bardziej przyjaznych dla środowiska;
  • wartości niematerialne i prawne;
  • adaptacja lub remont budynku, o ile jest to niezbędne w celu instalacji maszyn i urządzeń;
  • koszty na obniżenie emisyjności i poprawę efektywności energetycznej (z wyłączeniem termomodernizacji budynków);
  • koszty przeprowadzenia środowiskowej oceny cyklu życia (LCA – Life Cyc Assessment), oceny śladu środowiskowego produktu (PEF – Product Environmental Footprint) oraz audytu końcowego parametrów przedsięwzięcia;
  • zakup usług doradczych związanych z wdrożeniem przedsięwzięcia;
  • usługi zewnętrzne.

Wysokość i sposób finansowania

  • Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia wynosi 896 380 zł.
  • Maksymalna wartość kosztów kwalifikowalnych przedsięwzięcia wynosi 4 481 900 zł.
  • Maksymalna wartości wsparcia wynosi 3 500 000 zł.
  • Dofinansowanie pokryje do 85% wydatków w zależności od rodzaju wydatku i pomocy.
  • Wsparcie jest udzielane w formie bezzwrotnej dotacji.

KLUCZOWE WYMAGANIA

  1. Inwestycja musi przyczyniać się do osiągnięcia konkretnych celów środowiskowych, np.
    - zmniejszenie odpadowości procesu produkcji,
    - zwiększenie efektywności energetycznej,
    - zwiększenie wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu.
  1. Wnioskodawca musi wskazać wskaźniki GOZ wpisujące się w co najmniej 1 z obszarów Krajowej Inteligentnej Specjalizacji 7 GOZ:
    - ekoprojektowanie
    - pozyskanie surowców
    - przetwórstwo i produkcja
    - użytkowanie i koncepcja
    - odpady i ścieki.
  1. Należy wykazać związek realizowanego przedsięwzięcia z co najmniej 2 zasadami koncepcji 6R:
    - odmów (refuse),
    - ogranicz (reduce),
    - używaj ponownie (reuse),
    - naprawiaj (recover),
    - oddaj do recyklingu (recycle),
    - zastanów się co możesz zrobić lepiej (rethink).
  1. Należy wskazać i uzasadnić, w jaki sposób w ramach realizowanego przedsięwzięcia przeprowadzone zostaną działania w kierunku GOZ spośród co najmniej 3 wskazanych poniżej zakresów:
    - redukcja ilości zużywanej wody,
    - redukcja ilości wytwarzanych ścieków,
    - redukcja ilości zużywanej energii pierwotnej elektrycznej i/lub cieplnej,
    - zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w strukturze zużycia energii,
    - zmniejszenie wielkości emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych z własnych źródeł,
    - zmniejszenie wielkości emisji pyłów i gazów,
    - zwiększenie trwałości produktów poprzez naprawy lub ponowne użycie (reuse),
    - zmniejszenie wykorzystania surowców pierwotnych,
    - zwiększenie wykorzystania surowców wtórnych, produktów ubocznych i
    biosurowców,
    - zmniejszenie zużycia surowców krytycznych,
    - redukcja ilości wytwarzanych odpadów,
    - zwiększenie wykorzystania ilości odpadów w procesach produkcyjnych,
    - wprowadzenie nowych przyjaznych dla środowiska materiałów lub rozwiązań
    pozwalających na ograniczenie zużycia materiałów, energii lub emisji u odbiorców (konsumentów).

Wnioskodawca musi przedstawić wymierne korzyści ekonomiczne i/lub środowiskowe związane z co najmniej 2 obszarami:
- poprawa efektywności energetycznej;
- zmniejszenie emisyjności;
- minimalizacja odpadów lub recykling;
- optymalizacja zużycia energii;
- bardziej wydajna gospodarka materiałowa;
- zmniejszenia śladu węglowego, wodnego, środowiskowego;
- CSR i ESG.

PREFERENCJE

  • przedsięwzięcia wpisujące się w co najmniej 2 obszary KIS 7 GOZ
  • kompleksowość projektu, tj. przedstawienie kilku różnych wymiernych korzyści ekonomicznych i/lub środowiskowych związanych z takimi obszarami jak:
    - poprawa efektywności energetycznej;
    - zmniejszenie emisyjności;
    - minimalizacja odpadów lub recykling;
    - optymalizacja zużycia energii;
    - bardziej wydajna gospodarka materiałowa;
    - zmniejszenia śladu węglowego, wodnego, środowiskowego;
    - uniknięcia kar i opłat za wprowadzanie odpadów do środowiska;
    - większego zaangażowania pracowników w poprawę efektów działalności prośrodowiskowej;

- wprowadzenia rozwiązań z zakresu CSR lub ESG.

Termin naboru:

Nabór wniosków dla projektu będzie odbywał się od 25.06.2024 do 20.08.2024 r.

Zakończenie realizacji projektu nie może wykraczać poza datę 31 marca 2026 r.

Termin rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia nie może być zaplanowany później niż w ciągu 6 miesięcy od złożenia wniosku.

Jesteś zainteresowany dotacjami OZE?

Kliknij w przycisk, wypełnij formularz i poznaj możliwości jakie dają Ci dotacje!